DURSUN ALİ İNAN MÜZESİ
Uzungöl’ün tarihini, kültürünü, yaşamını, el sanatlarını ve doğasını günümüze taşıyarak gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan Dursun Ali İnan Müzesi, yaklaşık 4 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur.
İPEKYOLU MUSEUM
Modern Müzecilik anlayışında müzelerin değişik açılardan toplum için önem taşıdıkları görülmektedir.
AYRINTILARIN GİZEMİ: AYASOFYA
Trabzon Ayasofya, Trabzon İmparatorluğu krallarından 1. Manuel Komnenos zamanında  (1238-1263) inşa edilmiştir. 1427 yılına tarihlenen çan kulesi yapının batısında yer almaktadır. Kilisenin kuzeyinde bulunan üç apsisli şapel kalıntısı ise daha erken bir döneme aittir. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethini takiben yapı, camiye çevrilmiş ve vakıf eser olmuştur.
TRABZON MÜZESİ
YAVUZ SULTAN SELiM
Büyük Türk Padişahı Yavuz Sultan Selim 1489-1511 yılları arasında Trabzon’da 22 yıl Valilik yapmıştır.1491 yılında Trabzon surlarını onartmış, askerin sayısını artırmış ve donanımına önem vermiştir. Anadolu’da ve Trabzon çevresinde gelişen olaylar karşısında, Çerkezistan ve Gürcistan’a akınlar yapmıştır. Trabzon’da en uzun Sancak - beyliği (Valilik) yapmış olan Yavuz, edebiyatla da yakından ilgilenmiştir.
SÜMELA MANASTIRI
CEVDET SUNAY MÜZESİ
İlimizin Çaykara İlçesine 21 km uzaklıkta bulunan, Çaykara-Sultan Murat Yaylası yolu üzerindeki Ataköy Beldesi’ndedir. 1900 yılında Ataköy’de doğan, Genelkurmay Baş-kanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 5. Cumhurbaşkanlığı ve Kontenjan senatörlüğü yapmıştır. 1982 yılında ölen İlimizin yetiştirdiği devlet adamı Cevdet Sunay’ın doğduğu ev, restore edilerek 2001 yılında Cevdet Sunay Evi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.
Explore Trabzon © 2021