TRABZONSPOR MÜZESİ
Maraş Caddesi Halkevi Sokaktaki Sadri Şener Sosyal Tesisleri Binasının 2. Katında yer almaktadır. Trabzon’un özgün tarihi eserlerinden biri olan binadaki müze, barındırdığı kupalarla Türk futbol tarihinde önemli bir yere sahip olmasının yanında Cumhuriyet Dönemi Trabzonspor tarihinin de belleği konumundadır. Müzede bulunan en ilginç kupa ise 1958 yılında Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası’nda Trabzon İdmanocağı’nın kazandığı yarım kupadır.
İPEKYOLU MUSEUM
Modern Müzecilik anlayışında müzelerin değişik açılardan toplum için önem taşıdıkları görülmektedir.
DURSUN ALİ İNAN MÜZESİ
Uzungöl’ün tarihini, kültürünü, yaşamını, el sanatlarını ve doğasını günümüze taşıyarak gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan Dursun Ali İnan Müzesi, yaklaşık 4 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur.
SÜMELA MANASTIRI
ATATÜRK'ÜN MAL VARLIĞINI ULUSA ARMAĞAN ETTİĞİ KÖŞK
Köşk, 19. yüzyıl başlarında Trabzon’a hakim Soğuksu Sırtları'nda Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan binada büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmıştır. Köşkün giriş katında oturma odası, dinlenme odası, yemek odası ve misafir odası bulunmaktadır. Birinci katta çalışma odası, büyük yatak odası, bekleme odası ve toplantı odası vardır.
TRABZON MÜZESİ
YAVUZ SULTAN SELiM
Büyük Türk Padişahı Yavuz Sultan Selim 1489-1511 yılları arasında Trabzon’da 22 yıl Valilik yapmıştır.1491 yılında Trabzon surlarını onartmış, askerin sayısını artırmış ve donanımına önem vermiştir. Anadolu’da ve Trabzon çevresinde gelişen olaylar karşısında, Çerkezistan ve Gürcistan’a akınlar yapmıştır. Trabzon’da en uzun Sancak - beyliği (Valilik) yapmış olan Yavuz, edebiyatla da yakından ilgilenmiştir.
Explore Trabzon © 2021