İPEKYOLU MUSEUM
Modern Müzecilik anlayışında müzelerin değişik açılardan toplum için önem taşıdıkları görülmektedir. Her ulus geride bıraktığı yaşantısını yetişen yeni kuşağa tanıtmak, milli benliklerini geçmişten aldıkları güçle sürdürebilecekleri için atalarının oluşturdukları uygarlıkları tanımak ve tanıtmak arzusundadır. Bu açıdan modern müzecilikte müzeler, milli kültür açısından toplum için büyük önem taşımaktadırlar.
İSKENDERPAŞA CAMİİ
Caminin H. 936, M.1529 tarihli inşa kitabesi cephedeki giriş kapısı üzerindedir. Ayrıca burada yapının bugünkü haline kavuştuğu 1882 yılı onarımına ait kitabe de bulunmaktadır.
ATATÜRK'ÜN MAL VARLIĞINI ULUSA ARMAĞAN ETTİĞİ KÖŞK
Köşk, 19. yüzyıl başlarında Trabzon’a hakim Soğuksu Sırtları'nda Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan binada büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmıştır. Köşkün giriş katında oturma odası, dinlenme odası, yemek odası ve misafir odası bulunmaktadır. Birinci katta çalışma odası, büyük yatak odası, bekleme odası ve toplantı odası vardır.
KADIRALAK YAYLASI
Bölgedeki köyler, dağlardan denize doğru inen akarsuların vadileri üzerinde kurulmuşlardır. Kış ayları, köylerde dinlenilerek mevsimlik işler ve el sanatları yaparak geçirilir.
ZAĞNOS PAŞA'NIN İSMİNİ YAŞATAN VADİ
Trabzon şehir merkezinde, Zağnos Köprüsü ile Kahramanmaraş Caddesi arasında kalan alanda yer alan Zağnos Vadisi, tarihî Zağnos Burcu'na bitişiktir. Burada, Zağnos Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi yürütülmektedir.
SÜMELA MANASTIRI
SİSDAĞI YAYLASI
Sis Dağı; Trabzon şehir merkezinden 85km., Beşikdüzü sahilinden 38km. mesafede, bölgenin sahile yakın en yüksek dağıdır. En kısa ve en rahat ulaşım yolu, Şalpazarı'nı Acısu istikametinde 4km. geçtikten sonra Geyikli Beldesi içinden giden yoldur. Yapılan alternatif yol sonrasında ulaşım rahat şekilde yapılmaktadır. Sis Dağı'nın en yüksek yeri, Halil Evliya Tepesi'dir ve denizden yüksekliği 2182m.dir.
Diğer Başlıklar
YERYÜZÜNÜN İLK AÇIK MİNARELİ MESCİDİ: KADIRGA YAYLASI
TRABZONSPOR MÜZESİ
ERDOĞDU BEY CAMİİ
CEVDET SUNAY MÜZESİ
KUŞTUL MANASTIRI
AYRINTILARIN GİZEMİ: AYASOFYA
DURSUN ALİ İNAN MÜZESİ
LİMONSUYU PLATEAU
KARADENİZ "ALP"LERİNDE UZUN VE YEŞİL BİR GÖL: UZUNGÖL
SANTA MARIA KİLİSESİ
CEPHANELİK
YENİCUMA CAMİİ
ZAĞNOS PAŞA KÖPRÜSÜ
HIDIRNEBİ YAYLASI
VAZELON MANASTIRI
ARZIN MERKEZİNE DOĞRU BİR YÜRÜYÜŞ: ÇAL MAĞARASI
MANEVİYAT YAYLASI: HAÇKA OBASI
HARMANTEPE YAYLASI
YAVUZ SULTAN SELiM
Manglavita Şapeli
GÜLBAHARHATUN CAMİİ VE TÜRBESİ
ÇARŞI CAMİİ
ZAĞNOS BURCU
HAPSİYAŞ KÖPRÜSÜ
TRABZON KALESİ
LADİN ORMANLARI İÇİNDE BİR NEFES HAYAT: KAYABAŞI YAYLASI
DEĞİRMENDERE KÖPRÜSÜ
AHİ EVREN DEDE CAMİİ VE TÜRBESİ
TRABZON MÜZESİ
ALACAHAN
ŞEHİTLERİN YAYLASI: SULTAN MURAD
ÇAKIRGÖL YAYLASI
NEMLİZADE KONAĞI
ORTAHİSAR CAMİİ
Tümünü Göster
Explore Trabzon © 2023