TEMİZLİK KÜLTÜRÜNÜN TRABZON'DAKİ SEMBOLÜ: PAŞA HAMAMI
Çarşı Camii'nin güneyinde yer alan bir çifte hamamdır. İskender Paşa'nın vakıfları arasında adı geçmektedir. 1521-1533 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Hamam, Osmanlı mimarîsindeki çifte hamam plan düzeninde olup, erkekler ve kadınlara ait olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelmiştir. Erkekler bölümünü sütunların taşıdığı sekizgen bir çatı örtmektedir.
GÜLBAHARHATUN CAMİİ VE TÜRBESİ
Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar Hatun’un hatırası için Orta Hisar’ın batısında, Zağnos Köprüsü’nün yakınında bir külliye içerisinde yapılmıştır.
TRABZONSPOR MÜZESİ
Maraş Caddesi Halkevi Sokaktaki Sadri Şener Sosyal Tesisleri Binasının 2. Katında yer almaktadır. Trabzon’un özgün tarihi eserlerinden biri olan binadaki müze, barındırdığı kupalarla Türk futbol tarihinde önemli bir yere sahip olmasının yanında Cumhuriyet Dönemi Trabzonspor tarihinin de belleği konumundadır. Müzede bulunan en ilginç kupa ise 1958 yılında Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası’nda Trabzon İdmanocağı’nın kazandığı yarım kupadır.
LADİN ORMANLARI İÇİNDE BİR NEFES HAYAT: KAYABAŞI YAYLASI
Kayabaşı Yaylası, Ladin ve göknar ormanlarıyla çevrili eşsiz doğa manzarasına ve orman altı zengin floraya sahiptir.
AKÇAABAT
Akçaabat, Doğu Karadeniz Bölgesinde doğal farklı özelliklere sahip bir şehirdir. Karadenizin doğal limanlarından biridir. İklimi Karadeniz-Akdeniz karışımı özelliğindedir. Bu nedenle bölgede tütün yetiştirilen tek yerdir. Ayrıca, iklimin uygun olması nedeniyle zeytin ve narenciyenin yanında her türlü sebze ve meyve yetişir. Çevrenin en büyük pazarı Akçaabat'ta kurulur.
BEŞİKDÜZÜ
Eski belgelere göre Beşikdüzü ilçesi, 1834 yılında 2. Sultan Mahmud fermanı ile resmen kurulmuştur. 30 Kasım 1948 tarihinde ise Beşikdüzü Belediyesi kurularak faaliyete geçmiştir.
TRABZON KALESİ
Günümüze kadar korunarak gelmiş olan surlar şehrin eski yapılarını oluştururlar. Bugünkü surların en eski bölümü Roma devrine M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenmektedir. Surların daha eski safhaları hakkında tarihi kaynaklar bilgi verirler. MÖ. 4. yüzyılda şehri gören Ksenephon surların varlığından söz etmektedir. Trabzon surları Yukarı Hisar, İç Kale, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölüme ayrılmaktadır.
Diğer Başlıklar
HARMANTEPE YAYLASI
OLUŞUMUNA TANIKLIK EDİLEN GÖL: SERA
ŞALPAZARI
DEĞİRMENDERE KÖPRÜSÜ
ARAKLI
SANTA MARIA KİLİSESİ
YOROZ FENERİ
ERDOĞDU BEY CAMİİ
SİSDAĞI YAYLASI
VAKFIKEBİR
YAVUZ SULTAN SELiM
VAZELON MANASTIRI
DERNEKPAZARI
SÜMELA MANASTIRI
CEPHANELİK
FELSEFE'NİN YAŞADIĞI MEKÂN: FAROZ BALIKÇI LİMANI
TAKALARIN HAYATA GÖZÜNÜ AÇTIĞI YER: ÇAMBURNU
HAPSİYAŞ KÖPRÜSÜ
AYRINTILARIN GİZEMİ: AYASOFYA
KUŞTUL MANASTIRI
KARADENİZ "ALP"LERİNDE UZUN VE YEŞİL BİR GÖL: UZUNGÖL
ATATÜRK'ÜN MAL VARLIĞINI ULUSA ARMAĞAN ETTİĞİ KÖŞK
ORTAHİSAR CAMİİ
İPEKYOLU MUSEUM
ÇAKIRGÖL YAYLASI
TRABZON'UN YAŞAYAN ÇEKİRDEĞİ: ORTAHİSAR MAHALLESİ
ZAĞNOS PAŞA KÖPRÜSÜ
NEMLİZADE KONAĞI
ŞEHİTLERİN YAYLASI: SULTAN MURAD
MAÇKA
OF
KÖPRÜBAŞI
KADIRALAK YAYLASI
KENTİ AVUÇLARINDA SUNAN BOZTEPE
Tümünü Göster
Explore Trabzon © 2021