HAPSİYAŞ KÖPRÜSÜ
Mimari özelliği ile Doğu Karadeniz'de bulunan kemer köprüler içinde farklı bir köprüdür. En önemli farklılıkları arasında kayalar üzerine oturtulmuş olan taş ayakları, ahşap gövdesinin olması, bölgeye has özgün kiremitli çatısı bulunuyor. Eskiden inşa edilen yapılar daha çok ahşap özelliğe sahipti. Kentin en gözde eserlerinden biri olan Hapsiyaş Köprüsü de bu şekilde yapılmıştır.
VAZELON MANASTIRI
Maçka ilçesinin Kiremitli Köyü'nün 7 km batısında çam ormanlarının içerisinde bulunur. Bu manastırda da bir mağara ve ayazma vardır.
DERNEKPAZARI
Dernekpazarı İlçesi'nin tarihi, içinde yer aldığı Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tarihi ile eski çağlardan günümüze kadar paralellik göstermektedir. Bu yüzden doğal olarak ilçenin geçmişini diğer yerlerden bağımsız olarak değerlendirmek mümkün olmamaktadır. Çünkü diğer yerleşim birimleriyle birlikte aynı kaderi paylaşmış, aynı tarihi seyirleri izleyerek günümüze ulaşabilmiştir.
SÜRMENE
Karadeniz kıyısı boyunca sahile paralel olarak uzanan dağlar doğuya doğru gidildikçe sahile daha dik olarak iner. Sahilde yerleşimi mümkün kılacak düz alanlar yok denecek kadar azdır.
ŞEHİTLERİN YAYLASI: SULTAN MURAD
Trabzon-Çaykara-Ataköy yolu üzerindeki Sultan Murad Yaylası 2.200 metre yüksekliğindedir. Yaylada her 20 Ağustos'ta "Yayla Ortası Şenlikleri" ve her 23 Haziran'da, 1916 yılında Ruslara karşı savaşırken şehit düşenler için "Şehitleri Anma Günü" düzenlenir. Dördüncü Murad, 1635 yılında İran seferinden dönerken ordusuyla bu yaylada cuma namazını kılmış ve birkaç gün burada konaklamıştır.
MAÇKA
Maçka, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Gümüşhane karayolu üzerinde ve Trabzon'a 29 Km. uzaklıktadır.
OF
Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Metropol nitelikli illerinden Trabzon'un şirin ilçesi Of'u tarihsel, Kültürel, Ekonomik ve Siyasal anlamda anlatmak için değil sayfalar kitaplar da yetmez. Coğrafi ve stratejik yapısıyla tarihe her dönem adını kalın harflerle yazdırmayı başarabilen Of ilçemiz, Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası her dönem öne çıkmıştır.Of'un tarihine bakıldığında Mitoslu denizcilerce kurulan şehirler arasında yer aldığı ve M.Ö.
Diğer Başlıklar
SİSDAĞI YAYLASI
İPEKYOLU MUSEUM
CEPHANELİK
CEVDET SUNAY MÜZESİ
DÜZKÖY
TRABZON KALESİ
AKÇAABAT
ORTAHİSAR CAMİİ
TONYA
KARADENİZ "ALP"LERİNDE UZUN VE YEŞİL BİR GÖL: UZUNGÖL
KENTİ AVUÇLARINDA SUNAN BOZTEPE
NEMLİZADE KONAĞI
ZAĞNOS BURCU
LİMONSUYU PLATEAU
SÜMELA MANASTIRI
ÇAKIRGÖL YAYLASI
İSKENDERPAŞA CAMİİ
HIDIRNEBİ YAYLASI
TRABZON'UN YAŞAYAN ÇEKİRDEĞİ: ORTAHİSAR MAHALLESİ
AHİ EVREN DEDE CAMİİ VE TÜRBESİ
YOROZ FENERİ
ARSİN
KÖPRÜBAŞI
YOMRA
ÇAYKARA
LADİN ORMANLARI İÇİNDE BİR NEFES HAYAT: KAYABAŞI YAYLASI
OLUŞUMUNA TANIKLIK EDİLEN GÖL: SERA
TEMİZLİK KÜLTÜRÜNÜN TRABZON'DAKİ SEMBOLÜ: PAŞA HAMAMI
YENİCUMA CAMİİ
BEŞİKDÜZÜ
TAKALARIN HAYATA GÖZÜNÜ AÇTIĞI YER: ÇAMBURNU
ARAKLI
AYRINTILARIN GİZEMİ: AYASOFYA
ÇARŞI CAMİİ
Tümünü Göster
Explore Trabzon © 2021