TRABZON'UN YAŞAYAN ÇEKİRDEĞİ: ORTAHİSAR MAHALLESİ
Ortahisar Mahallesi'nde küçük bir alanda pek çok tarihî yapı yer almaktadır. Bu yapılardan en eskisi, 914 yılına tarihlenen Altınbaşlı Meryemana (Panaghia Khrysokephalos Virgin) Kilisesi'dir. 1461’de camiye çevirilmiş ve Fatih veya Ortahisar Camii adıyla anılmaya başlanmıştır. Fatih, ilk Cuma namazını burada kılmıştır. Karşısındaki konak ise Kanunî Sultan Süleyman'ın yaşadığı ev olup bugün müzedir.
TONYA
Tonya İlçesinin ilk kuruluşu hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, ilçenin kuruluşunun 13. yüzyılın sonları ile 14. yüzyılın başlarında olduğu anlaşılmaktadır.
AKÇAABAT
Akçaabat, Doğu Karadeniz Bölgesinde doğal farklı özelliklere sahip bir şehirdir. Karadenizin doğal limanlarından biridir. İklimi Karadeniz-Akdeniz karışımı özelliğindedir. Bu nedenle bölgede tütün yetiştirilen tek yerdir. Ayrıca, iklimin uygun olması nedeniyle zeytin ve narenciyenin yanında her türlü sebze ve meyve yetişir. Çevrenin en büyük pazarı Akçaabat'ta kurulur.
ÇAKIRGÖL YAYLASI
DERNEKPAZARI
Dernekpazarı İlçesi'nin tarihi, içinde yer aldığı Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tarihi ile eski çağlardan günümüze kadar paralellik göstermektedir. Bu yüzden doğal olarak ilçenin geçmişini diğer yerlerden bağımsız olarak değerlendirmek mümkün olmamaktadır. Çünkü diğer yerleşim birimleriyle birlikte aynı kaderi paylaşmış, aynı tarihi seyirleri izleyerek günümüze ulaşabilmiştir.
KUŞTUL MANASTIRI
Peristera adıyla anılan manastır, 8. yüzyılın ortalarında Maçka’nın Şimşirli Köyü yakınlarında kurulmuş ve daha sonra gelişmiştir.
CEPHANELİK
Trabzon yapıları içinde en çok dikkati çeken ve tartışmalı bir yapıdır. Yapının Yıldız Sarayı albümlerindeki resminin altında H.1305 yılında yaptırıldığı yazılıdır. Kapısı üzerindeki II. Abdülhamit’in tuğrası ve kitabe de bunu doğrular. Cephaneliğin 1887 tarihinde yaptırıldığı kesin olarak anlaşılmaktadır. Yaklaşık 2540 m çapında iç içe dairevi iki bölümden oluşmaktadır. İç bölüm dört, dış bölüm ise üç katlıdır.
Diğer Başlıklar
HIDIRNEBİ YAYLASI
SİSDAĞI YAYLASI
TRABZONSPOR MÜZESİ
KÖPRÜBAŞI
TRABZON MÜZESİ
KENTİ AVUÇLARINDA SUNAN BOZTEPE
ÇAYKARA
MAÇKA
VAKFIKEBİR
ATATÜRK'ÜN MAL VARLIĞINI ULUSA ARMAĞAN ETTİĞİ KÖŞK
DEĞİRMENDERE KÖPRÜSÜ
SÜRMENE
LİMONSUYU PLATEAU
ÇARŞI CAMİİ
KARADENİZ "ALP"LERİNDE UZUN VE YEŞİL BİR GÖL: UZUNGÖL
TEMİZLİK KÜLTÜRÜNÜN TRABZON'DAKİ SEMBOLÜ: PAŞA HAMAMI
CEVDET SUNAY MÜZESİ
YOMRA
DÜZKÖY
ARSİN
BEŞİKDÜZÜ
SANTA MARIA KİLİSESİ
HAPSİYAŞ KÖPRÜSÜ
VAZELON MANASTIRI
ERDOĞDU BEY CAMİİ
İSKENDERPAŞA CAMİİ
KADIRALAK YAYLASI
ŞALPAZARI
MANEVİYAT YAYLASI: HAÇKA OBASI
ZAĞNOS PAŞA'NIN İSMİNİ YAŞATAN VADİ
ORTAHİSAR CAMİİ
FELSEFE'NİN YAŞADIĞI MEKÂN: FAROZ BALIKÇI LİMANI
İPEKYOLU MUSEUM
HARMANTEPE YAYLASI
Tümünü Göster
Explore Trabzon © 2024