SÜRMENE
Karadeniz kıyısı boyunca sahile paralel olarak uzanan dağlar doğuya doğru gidildikçe sahile daha dik olarak iner. Sahilde yerleşimi mümkün kılacak düz alanlar yok denecek kadar azdır. Bol yağmur nedeniyle dağlar orman ve sık bitki örtüsü ile kaplıdır. Vadilerde oluşan dereler sahilden iç kesime ulaşım için doğal bir geçiş yolları oluşturmaktadır. Trabzon ilinin 36 km.
TRABZONSPOR MÜZESİ
Maraş Caddesi Halkevi Sokaktaki Sadri Şener Sosyal Tesisleri Binasının 2. Katında yer almaktadır.
DERNEKPAZARI
Dernekpazarı İlçesi'nin tarihi, içinde yer aldığı Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tarihi ile eski çağlardan günümüze kadar paralellik göstermektedir. Bu yüzden doğal olarak ilçenin geçmişini diğer yerlerden bağımsız olarak değerlendirmek mümkün olmamaktadır. Çünkü diğer yerleşim birimleriyle birlikte aynı kaderi paylaşmış, aynı tarihi seyirleri izleyerek günümüze ulaşabilmiştir.
ORTAHİSAR CAMİİ
Yapı altınbaşlı Meryem Kilisesi( Chrysokephalos) olarak adlandırılmıştır. Yapılışı 914 yılına kadar inmektedir.
ÇAYKARA
İlçenin tarihi, genelde Trabzon'un tarihi ile ilişkilidir. Tarihi bilgilere göre İlçe, Eti'ler den itibaren birçok kavimin uğrak yeri olmuştur. Peçeneklerin ve Bizanslıların hakimiyeti altına girmiştir. En son olarak 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u Rum Pontus İmparatorluğu'ndan alması ile Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetimine geçmiştir. 1915 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında ilçe, Rus ordularının işgaline uğrar.
CEPHANELİK
Trabzon yapıları içinde en çok dikkati çeken ve tartışmalı bir yapıdır. Yapının Yıldız Sarayı albümlerindeki resminin altında H.1305 yılında yaptırıldığı yazılıdır.
CEVDET SUNAY MÜZESİ
İlimizin Çaykara İlçesine 21 km uzaklıkta bulunan, Çaykara-Sultan Murat Yaylası yolu üzerindeki Ataköy Beldesi’ndedir. 1900 yılında Ataköy’de doğan, Genelkurmay Baş-kanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 5. Cumhurbaşkanlığı ve Kontenjan senatörlüğü yapmıştır. 1982 yılında ölen İlimizin yetiştirdiği devlet adamı Cevdet Sunay’ın doğduğu ev, restore edilerek 2001 yılında Cevdet Sunay Evi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.
Diğer Başlıklar
LİMONSUYU PLATEAU
TRABZON'UN YAŞAYAN ÇEKİRDEĞİ: ORTAHİSAR MAHALLESİ
TRABZON MÜZESİ
ÇAKIRGÖL YAYLASI
NEMLİZADE KONAĞI
HAPSİYAŞ KÖPRÜSÜ
ŞEHİTLERİN YAYLASI: SULTAN MURAD
DEĞİRMENDERE KÖPRÜSÜ
YOROZ FENERİ
ZAĞNOS BURCU
YENİCUMA CAMİİ
MAÇKA
VAZELON MANASTIRI
AYRINTILARIN GİZEMİ: AYASOFYA
DÜZKÖY
ERDOĞDU BEY CAMİİ
TEMİZLİK KÜLTÜRÜNÜN TRABZON'DAKİ SEMBOLÜ: PAŞA HAMAMI
SÜMELA MANASTIRI
HARMANTEPE YAYLASI
SİSDAĞI YAYLASI
OLUŞUMUNA TANIKLIK EDİLEN GÖL: SERA
ŞALPAZARI
KÖPRÜBAŞI
İPEKYOLU MUSEUM
LADİN ORMANLARI İÇİNDE BİR NEFES HAYAT: KAYABAŞI YAYLASI
ARSİN
ÇARŞI CAMİİ
MANEVİYAT YAYLASI: HAÇKA OBASI
KENTİ AVUÇLARINDA SUNAN BOZTEPE
AKÇAABAT
YOMRA
SANTA MARIA KİLİSESİ
FELSEFE'NİN YAŞADIĞI MEKÂN: FAROZ BALIKÇI LİMANI
ARAKLI
Tümünü Göster
Explore Trabzon © 2023