ZAĞNOS PAŞA KÖPRÜSÜ
Zindan Kapı ile İmaret Kapısını birbirine bağlar, üst üste kemerli iki gözü olan bir köprüdür. Tarihi kaynaklar bunun yerinde iner kalkar ahşap bir köprünün varlığından söz ederler. Bununla birlikte köprü ayaklarında Roma ve Bizans işçiliği görülmektedir. Araştırmacılar, köprüde dört yapı evresi tespit etmişlerdir. 15.yüzyılda Zağnos Paşa’nın onarımından sonra da köprü elden geçirilmiştir.
TEMİZLİK KÜLTÜRÜNÜN TRABZON'DAKİ SEMBOLÜ: PAŞA HAMAMI
Çarşı Camii'nin güneyinde yer alan bir çifte hamamdır. İskender Paşa'nın vakıfları arasında adı geçmektedir. 1521-1533 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır.
TONYA
Tonya İlçesinin ilk kuruluşu hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, ilçenin kuruluşunun 13. yüzyılın sonları ile 14. yüzyılın başlarında olduğu anlaşılmaktadır. 1461 yılında Trabzon'un Türkler tarafından alınması ile Rum Pontus Devletinin egemenliği sona erer. Osmanlı dönemi yerli Rumlarla, göçmen olarak gelen Türklerin kaynaşması ile geçmiştir. Bu dönem içerisinde gerek Rum kültürü, gerek Türk kültürü birbirlerini etkilemişlerdir.
AYRINTILARIN GİZEMİ: AYASOFYA
Trabzon Ayasofya, Trabzon İmparatorluğu krallarından 1. Manuel Komnenos zamanında  (1238-1263) inşa edilmiştir.
ZAĞNOS PAŞA'NIN İSMİNİ YAŞATAN VADİ
Trabzon şehir merkezinde, Zağnos Köprüsü ile Kahramanmaraş Caddesi arasında kalan alanda yer alan Zağnos Vadisi, tarihî Zağnos Burcu'na bitişiktir. Burada, Zağnos Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi yürütülmektedir.
SİSDAĞI YAYLASI
Sis Dağı; Trabzon şehir merkezinden 85km., Beşikdüzü sahilinden 38km. mesafede, bölgenin sahile yakın en yüksek dağıdır.
KÖPRÜBAŞI
Köprübaşı ilçesinin tarihçesi ve ilk yerleşmeler hakkında bilimsel bir literatür yok denecek azdır. Eldeki tarihi bilgilere göre Trabzon'un fethinden sonra Orta Asya'dan gelen çeşitli Türk kavimleri Trabzon'a gelerek boş buldukları yerlere yerleştirilerek buraları iskân etmişleridir. Köprübaşı iskâna açılmadan önce çok sık ve gür ormanlarla kaplı idi. Ağaçların sıklığından dolayı güneş toprağı ısıtmazdı.
Diğer Başlıklar
HAYRAT
KARADENİZ "ALP"LERİNDE UZUN VE YEŞİL BİR GÖL: UZUNGÖL
MAÇKA
KENTİ AVUÇLARINDA SUNAN BOZTEPE
CEVDET SUNAY MÜZESİ
FELSEFE'NİN YAŞADIĞI MEKÂN: FAROZ BALIKÇI LİMANI
TRABZONSPOR MÜZESİ
ZAĞNOS BURCU
SÜMELA MANASTIRI
ÇARŞI CAMİİ
TRABZON KALESİ
ARAKLI
GÜLBAHARHATUN CAMİİ VE TÜRBESİ
SÜRMENE
OLUŞUMUNA TANIKLIK EDİLEN GÖL: SERA
YENİCUMA CAMİİ
LİMONSUYU PLATEAU
HIDIRNEBİ YAYLASI
VAZELON MANASTIRI
MANEVİYAT YAYLASI: HAÇKA OBASI
Besikduzu Lift Project
KUŞTUL MANASTIRI
ŞEHİTLERİN YAYLASI: SULTAN MURAD
HAPSİYAŞ KÖPRÜSÜ
ATATÜRK'ÜN MAL VARLIĞINI ULUSA ARMAĞAN ETTİĞİ KÖŞK
BEŞİKDÜZÜ
ARSİN
VAKFIKEBİR
DÜZKÖY
TRABZON MÜZESİ
ERDOĞDU BEY CAMİİ
LADİN ORMANLARI İÇİNDE BİR NEFES HAYAT: KAYABAŞI YAYLASI
AKÇAABAT
ALACAHAN
Tümünü Göster
Explore Trabzon © 2019