VAZELON MANASTIRI
Maçka ilçesinin Kiremitli Köyü'nün 7 km batısında çam ormanlarının içerisinde bulunur. Bu manastırda da bir mağara ve ayazma vardır. İlk manastır mağaranın önünde kurulmuştur. Bugün ayakta kalan mağaranın önündeki kilise ve keşiş odaları, 19. yüzyıla aittir.
ŞALPAZARI
Şalpazarı ilçesinde yerleşimin çok eski tarihlere dayandığı bilinmektedir. Yörede yaşayan insanlar Oğuzların Üçoklar boyundan olan Çepni'lerdir.
OLUŞUMUNA TANIKLIK EDİLEN GÖL: SERA
Sera Gölü Akçaabat'ın önemli bir turistik varlığıdır. Trabzon ile Akçaabat arasında, Trabzon'a 10 km mesafede, Yıldızlı beldesi sınırları içinde yer alır. Uzunluğu 4 km genişliği ortalama 150 m olup en derin yeri 55 metredir. Denize dökülen Sera deresi vadisinin sahile 3 km mesafede, bir yer kayması sonucu önünün kapanmasıyla oluşmuştur. İlginç yanı, yöredeki insanların gözleri önünde birkaç gün içinde ortaya çıkmasıdır.
YAVUZ SULTAN SELiM
Büyük Türk Padişahı Yavuz Sultan Selim 1489-1511 yılları arasında Trabzon’da 22 yıl Valilik yapmıştır.
KENTİ AVUÇLARINDA SUNAN BOZTEPE
Trabzon'dan Karadeniz'e bakmanın doyumsuz manzarasını seyretmek için ziyaret edilmesi gereken en önemli yer olan Boztepe, şehrin 3 kilometre güneydoğusunda, Trabzon'un yaslandığı dik yamaçlı ve düz sırtlı bir tepedir. Şehre hâkim bu tepede Ahi Evren Dede Türbesi ve Camii vardır. Boztepe, antik dönemlerden beri Trabzon için önemli bir mevkidir. Buraya Apollon'un Dağı da denirdi.
YOROZ FENERİ
Fener Köyü (Yoroz), Trabzon ile Çarşıbaşı ilçesine bağlı bulunmaktadır. Yoroz adını Fransızlar tarafından inşa edilen Yeros Fenerinden almıştır.
OF
Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Metropol nitelikli illerinden Trabzon'un şirin ilçesi Of'u tarihsel, Kültürel, Ekonomik ve Siyasal anlamda anlatmak için değil sayfalar kitaplar da yetmez. Coğrafi ve stratejik yapısıyla tarihe her dönem adını kalın harflerle yazdırmayı başarabilen Of ilçemiz, Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası her dönem öne çıkmıştır.Of'un tarihine bakıldığında Mitoslu denizcilerce kurulan şehirler arasında yer aldığı ve M.Ö.
Diğer Başlıklar
SİSDAĞI YAYLASI
DEĞİRMENDERE KÖPRÜSÜ
SÜMELA MANASTIRI
ARSİN
FELSEFE'NİN YAŞADIĞI MEKÂN: FAROZ BALIKÇI LİMANI
SÜRMENE
ZAĞNOS PAŞA KÖPRÜSÜ
ŞEHİTLERİN YAYLASI: SULTAN MURAD
MANEVİYAT YAYLASI: HAÇKA OBASI
KÖPRÜBAŞI
ÇARŞI CAMİİ
CEPHANELİK
CEVDET SUNAY MÜZESİ
KARADENİZ "ALP"LERİNDE UZUN VE YEŞİL BİR GÖL: UZUNGÖL
MAÇKA
LİMONSUYU PLATEAU
ZAĞNOS PAŞA'NIN İSMİNİ YAŞATAN VADİ
ORTAHİSAR CAMİİ
ALACAHAN
AHİ EVREN DEDE CAMİİ VE TÜRBESİ
TRABZONSPOR MÜZESİ
Besikduzu Lift Project
ÇAKIRGÖL YAYLASI
İSKENDERPAŞA CAMİİ
YOMRA
KADIRALAK YAYLASI
TRABZON'UN YAŞAYAN ÇEKİRDEĞİ: ORTAHİSAR MAHALLESİ
BEŞİKDÜZÜ
ERDOĞDU BEY CAMİİ
NEMLİZADE KONAĞI
TAKALARIN HAYATA GÖZÜNÜ AÇTIĞI YER: ÇAMBURNU
GÜLBAHARHATUN CAMİİ VE TÜRBESİ
HAPSİYAŞ KÖPRÜSÜ
AYRINTILARIN GİZEMİ: AYASOFYA
Tümünü Göster
Explore Trabzon © 2021