ZAĞNOS PAŞA KÖPRÜSÜ

Zindan Kapı ile İmaret Kapısını birbirine bağlar, üst üste kemerli iki gözü olan bir köprüdür. Tarihi kaynaklar bunun yerinde iner kalkar ahşap bir köprünün varlığından söz ederler. Bununla birlikte köprü ayaklarında Roma ve Bizans işçiliği görülmektedir. Araştırmacılar, köprüde dört yapı evresi tespit etmişlerdir. 15.yüzyılda Zağnos Paşa’nın onarımından sonra da köprü elden geçirilmiştir.

ZAĞNOS PAŞA KÖPRÜSÜ
Zindan Kapı ile İmaret Kapısını birbirine bağlar, üst üste kemerli iki gözü olan bir köprüdür. Tarihi kaynaklar bunun yerinde iner kalkar ahşap bir köprünün varlığından söz ederler. Bununla birlikte köprü ayaklarında Roma ve Bizans işçiliği görülmektedir.
Anasayfa / NERELERE GİTMELİ / ZAĞNOS PAŞA KÖPRÜSÜ
  Yazdır

Explore Trabzon

Zindan Kapı ile İmaret Kapısını birbirine bağlar, üst üste kemerli iki gözü olan bir köprüdür. Tarihi kaynaklar bunun yerinde iner kalkar ahşap bir köprünün varlığından söz ederler. Bununla birlikte köprü ayaklarında Roma ve Bizans işçiliği görülmektedir. Araştırmacılar, köprüde dört yapı evresi tespit etmişlerdir. 15.yüzyılda Zağnos Paşa’nın onarımından sonra da köprü elden geçirilmiştir.Diğer Başlıklar
TÜM YOLLARIN ÇIKTIĞI YER: MEYDAN PARKI
GEZDİKÇE GÖRDÜKÇE TRABZON
HAMAMİZADE İHSAN BEY KÜLTÜR MERKEZİ
AS WE TRAWEL AS WE SEE TRABZON
Black Sea Timelapse
YOROZ FENERİ
Приезжайте, посмотрите Трабзон
Explore Trabzon © 2023