ZAĞNOS PAŞA KÖPRÜSÜ

Zindan Kapı ile İmaret Kapısını birbirine bağlar, üst üste kemerli iki gözü olan bir köprüdür. Tarihi kaynaklar bunun yerinde iner kalkar ahşap bir köprünün varlığından söz ederler. Bununla birlikte köprü ayaklarında Roma ve Bizans işçiliği görülmektedir. Araştırmacılar, köprüde dört yapı evresi tespit etmişlerdir. 15.yüzyılda Zağnos Paşa’nın onarımından sonra da köprü elden geçirilmiştir.

ZAĞNOS PAŞA KÖPRÜSÜ
Zindan Kapı ile İmaret Kapısını birbirine bağlar, üst üste kemerli iki gözü olan bir köprüdür. Tarihi kaynaklar bunun yerinde iner kalkar ahşap bir köprünün varlığından söz ederler. Bununla birlikte köprü ayaklarında Roma ve Bizans işçiliği görülmektedir.
Anasayfa / NERELERE GİTMELİ / ZAĞNOS PAŞA KÖPRÜSÜ
  Yazdır

Explore Trabzon

Zindan Kapı ile İmaret Kapısını birbirine bağlar, üst üste kemerli iki gözü olan bir köprüdür. Tarihi kaynaklar bunun yerinde iner kalkar ahşap bir köprünün varlığından söz ederler. Bununla birlikte köprü ayaklarında Roma ve Bizans işçiliği görülmektedir. Araştırmacılar, köprüde dört yapı evresi tespit etmişlerdir. 15.yüzyılda Zağnos Paşa’nın onarımından sonra da köprü elden geçirilmiştir.Diğer Başlıklar
FELSEFE'NİN YAŞADIĞI MEKÂN: FAROZ BALIKÇI LİMANI
Blacksea Adventure In Turkey
Black Sea Timelapse
GEZDİKÇE GÖRDÜKÇE TRABZON
TÜM YOLLARIN ÇIKTIĞI YER: MEYDAN PARKI
KENTİ AVUÇLARINDA SUNAN BOZTEPE
الفيلم التعريفي :طرابزون
Explore Trabzon © 2024